SEO Nedir?

Seo, Türkçe karşılığı “Arama Motoru Optimizasyonu” olan “Search Engin Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bir sitenin veya sayfaların, arama motorlarında üst sıralarda yer edinmesi için gerçekleşen çalışmaları kapsar. SEO, Google arama motorunun giderek yaygınlaşması sonucunda ortaya çıkmıştır.

SEO’nun öncelikli amacı; açılımında olduğu gibi, arama motoru optimizasyonu sayesinde, web sitelerinde yer alan bilginin, hizmetin, ürünün ya da satişların daha fazla hedef kitleye ulaştırılmasını sağlamaktır.

İnternet sitelerinin normal yöntemlerle ulaşamadıkları popülerliğe, SEO sayesinde doğal görünen yöntemler uygulanarak ulaşilabilir. Oluşan bu popülarite beraberinde sıralamada yükselmeyi de getirmektedir.

Peki, bir websiteye bahsedilen SEO nasıl uygulanır?

Siteye SEO uygulayabilmek için; SEO anlamını ve işleyişini öğrenmek ve ön çalışma yapmak, arama motorlarında hedeflenen kelimelerde çok daha üst sıralarda yer almasına olanak sağlar. İnternet kullanıcıları bir konuyu arama motorunda en çok ne kelimelerle arıyorsa, konu başliklarının o kelimelerle uygulanması web siteye daha fazla hit çekmeyi sağlar. SEO nasıl yapılır? sorusuna ise, binlerce madde yazsak yeterli olmaz. Kısa olarak aktarmaya çalişacağım.

Bu 2 esas faktör, arama motorlarinda siralamayi etkilemektedir:

  1. On Page Faktör: Sayfada yapilabilecek optimizasyon çalismasi ile bizim elimizde olan faktör.
  2. Off Page Faktör: Sayfalar dışında, bizim elimizde olmayan etken. Sayfaya farklı websitelerden verilen linklere bağli, Pagerank olarak adlandırılan etkendir.

SEO, Google arama motorunun yayılması ile birlikte meydana çıkmıştır. Bir günde milyonlarca kullanıcı Google üzerinden türlü aramalar yapmakta ve sitelere ziyaretlerde bulunmaktadır.
Bir örnek; ikinci el bir araba almak isteyen kişiler Google’da “ikinci el araba” veya “ikinci el araba satın al” kelimeleri ile arama veya aramalar yapacak ve karşılaştığı sonuçlardan ilk sayfada, özellikle ilk sirada görüntülenen sonuca tıklayacak ve konuyla alakalı olan siteye ziyarette bulunacaktır. Bir ihtimal bu adresten bir araba alacak ve website sahibi de para kazanacaktır. Her gün yüzlerce hatta binlerce ikinci el araba almak isteyen insan googleda arama yapacak ve karşılarına çıkan ilk adreslere tıklayacaklardır. Bu sebepten dolayı, Google’da istenilen kelimelerde birinci sıralarda yer alabilmek site sahibi için değerlidir.

Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta, SEO sadece diğer arama motorları ve Google’da, doğal aramaların sonucunu etkilemek amacıyla gerçekleştirilen işlemlerdir. AdWords reklamı ile tıklamaya ödeme yaparak, sponsor link biçiminde arama sonucunda görünen sonuçların optimizasyonu, SEO’nun konusu değildir.

Web kullanıcılarının, çogu zaman baslangıç yeri bir arama motoru ve bu da çoğunlukla Google. Bir konu araştırmak için, bir ürün almaya karar vermeden evvel, bir filmin yorumlarına bakmak için, aklımıza gelen hemen hemen her konuda bir arama yaparak, her sonuca ulaşabiliyoruz.

Peki hemen karşımıza çıkan arama sonuçları hangi kurallara göre sıralanmaktadır?

Arama motorunda ilk sıralarda çıkabilmek için bir web sitesinin, SEO çalişmalarına başlamadan önce Google algoritmasını anlaması, güncellemeleri ve gelişmelerini  yakından izlemesi gerekiyor. SEO konusunu zorlu bir çalişma alanı durumuna getiren zaten çok sık güncellenmesi. Bundan bir yıl önce SEO için çok önemli sayılan optimizasyon yöntemlerinin bir kısmı şu anda ya tamamen değerini kaybetmiş veya azalmıştır. Bundan dolayı SEO konusu, düzenli takip ve yenileme gerektiren bir iştir. Google algoritmasını ve arama motorlarının işleyişini iyice anladıktan sonra, web sitesinin, yapılacak projenin ve optimize edilecek kelime gruplarının seviyelerine göre bir yol haritası oluşturarak çalışma yapmak gerekir.

Herhangi bir SEO projesinde öncelikle yapılması gereken; anahtar kelimeler hakkında bir çalışma ve rakip analizidir. Anahtar kelime analizi yanliş yapilan bir SEO projesi, hiçbir zaman istenilen sonuca ulaşamaz.

İnternetin her alanda hayatımıza etki etmesiyle, arama motorlarının önemini daha iyi anlıyoruz. Özellikle Google, hemen hemen tüm internet kullanıcıları tarafından başvurulan ilk rehber olması nedeniyle, bu farklılık ile birlikte arama motorları piyasasındaki rekabet de yükselmiştir. Websitesi sahipleri için de Google yine öncelikli hedef olmuştur.

Oluşan bu çekişme içinde yer alan site sahiplerinin bir süre sponsor reklam alanlarını tercih etmesiyle alınan dönüşümler, internetin ne kadar büyük bir reklam mecrasi olduğunu günden güne ortaya koymuş ve böylece doğal aramalarla sitelerinin Google ve diğer arama motorlarında ilk sıralarda olmasının sağlayacağı değer fark edilmiştir. Bunların yanı sıra, interneti kullanmanın daha bilinçli hale gelmesiyle, kullanıcılar kaliteden de ödün vermeyerek, sponsor reklam bölümlerindeki siteler yerine ilk siralardaki internet sitelerini tercih etmeye baslamışlardır. Bu durum da site sahiplerini, SEO çalışmaları sayesinde reklam ücretlerinin yükünden kurtulup, ilk sayfa ve sıralarda çok daha fazla ziyaretçi çekmenin ardına düşürmüştür. Yapilan SEO çalişması, bu rekabet göz önünde tutularak çok çesitli metotlarla desteklenmelidir ve en doğru SEO teknikleri kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Kısacası, bir sitenin; arama motoru optimizasyonu SEO’nun Google dostu olması ve tasarımı, hatasız biçimde birleştiğinde, en büyük ticari merkez olması kaçınılmazdır.