Zaman hepimiz için önemli.  Hayatımızın büyük bir bölümünde farketmeden, düşünmeden zaman hırsızlarının zamanımızın büyük bir kısmını kullanmalarına izin veririz. Zaman harcamayı bırakalım. Onu iyi değerlendirmeye bakalım.

Birçoğumuz varolan zamandan daha fazla zaman elde edebilmek için çeşitli yollar arıyor. Farkında olmadan çevremizde zamanımızın büyük bir kısmını çalan “dakika eziciler” değerli vaktimizi alıp süpürüyorlar. Yapmayı planladığınız yeni eylemler için ters gitmesi muhtemel şeyleri öngörelebilirseniz, beklenmedik bir kriz ile karşılaştığınızda kimi zaman büyük zorluklarla uğraşmak durumunda kalmazsınız.

Bir görüşme, toplantı esnasında ya da bir iş-proje üzerinde çalışıyorken, telefonlar dikkatinizi dağıtıyor, ilelemenizi engelliyorsa telefonlarınıza cevap vermeyiniz. Başkalarının zamanını boşa harcamayın.

Düzen bir iş için çok önemlidir. Masanızı ve ofisinizi düzenli tutun. Ulaşmak istediğiniz, ihtiyacınız olan şeye çabuk ulaşırsınız. Her şeyin yerli yerinde olması birşeyi ararken boşa zaman harcananızı önler.

Zamanı en iyi şekilde kullanmak, işlerinizi etkin bir biçimde yapmaları için çalışanlarınıza yetki verin. Onlara üretmeleri için işi öğretin. İletişim kurun. Anlaşılmak için iyi iletişim kurmaya özen gösterin. Böylelikle aynı mesajları iki kere vermek zorunda kalmazsınız

Mesaj verirken dinlemeyi de öğrenin. Dinleme becerilerinizi kuvvetlendirin, geliştirin. Böylece sizden istenen bir şey hakkında eliniz kolunuz belirsizlikle bağlanmaz.

İş planlamalarınızda, ajandanızda, katıldığınız toplantı ve seminerlerde gereksiz sapmalar, zamanınız boşa harcayacak durumlar olmamasına dikkan edin.

Sigara içiyorsanız bırakın. Her gün, her hafta kapı kapı sigara aramak, almak, yakmak, nefes çekmek, külleri-küllükleri dökmek, öksürmek, hasta olmak, kanser olmak gibi bir sürü makale okuyup saatler harcayabilirsiniz.

Zamanı düşünerek geçirmeyi bırakın. Yapmanız gereken şey için boşa zaman tüketmeyin. Onu yapın.

Zamanı harcamak istiyorsanız onu para gibi harcayın; sizin için önemli, değerli bir şeyi yapmak için kullanın.

Değerli zamanızı ayırdığınız için teşekkür ederim.

Başarınıza

 

Siz zamana hizmet etmeyin; o size hizmet etsin. -Willie Sutton

Zamanı iyi kullanın, onun gerçek değerini bilin; onu yakalayın, tutun ve her anını keyifle yaşayın. -Philip Dormer Stanhope

Hayatı seviyor musunuz? Öyleyse zamanınızı çarçur etmeyin. Çünkü zaman hayatı var eden şeydir. -Benjamin Franklin