Hayatı daha kolay yaşamak

Bu yazımı okurken sıcak bir yatağın ve evinde hazır bir yemeğin olduğunu unutma. Herkes mutlu olmayı ister, bu yüzden dikkatini ver, lütfen.

Mutluluğun materyalizmin bir değeri olmadığını kabul edelim. Bu yazıyı okuyan ve hayatlarından memnun olmayan birçok kişi tanıyorum. Ben de son model bir arabam, güzel bir evim ve çok param olursa, mutlu olacağımı düşünürdüm. Bu zamana kadar kendi yolculuğumda bunların hepsine sahip olan fakat mutlu olamayan birçok insanla tanıştım. Eğer tek amacınız banka hesabınızın yüklü bir miktarda olması ya da çalışma niyetinizin amacı daha iyi bir banka hesabı elde etmekse, üzgünüm mutluluğu bulmakta zorlanacksınız. Buraya kadar mutlulukla ilgili bazı kurallar yazdım. Eğer zaten şu an sahip olduklarınız ile mutlu değilseniz,  fazlasını kazanmak sizi mutlu etmeyecektir. Sahip oldukların için teşekkür edebilirsin.

Anı yaşayın! Her gördüğünüz şeyi videoya almanın bir anlamı yok. Anıları sonsuza dek hatırlamak için, onlar gerçekleşirken tam anlamıyla yaşayın.  “Oradaydın ama bir telefon ekranına bakıyordun.” Hayattan aldıklarının daha fazlasını ver, daha fazla gülümse ve sev. Birisine elinizden gelenin en iyisini verirseniz, en iyisi sizin için gelir. Geleceğinle ilgili endişe etmeyi bırak. Gelecek öle ya da böyle hepimiz için olacak. Olacak olan senin için ne olduğudur. Eğer birşeyi gistiyorsan onun izinde çalış, ama o yolda ilerlerken mutlu olduğundan emin ol. Hepimiz bir gün öleceğiz, yaşamaya odaklanın.

Gerçeklerden kaçma; gerçekliğinle zaten mutsuzsun. Gerçek ol, başını kaldır ve hayatını amaçlandır. Kimse hasta olmak istemez. Delirmek ya da çıldırmak istemez. Sağlıklı olmaya özen göster. Çok sevdiğim bir sözü sölemek isterim. “Hayat bir yolculuktur,  varış noktası değil.”  Yolculuğu siz belirleyeceksiniz. Asla çok rahat olmayı istememelisiniz. Çünkü rahatlık size yavaşlatır, kilo aldırır ve sıkıcı yapar. Gidin kendinizi yüksek bir yerlerden atın demiyorum, ama korkutacak, harekete geçirecek birşeyler yapmalısınız. Diğer insanlar ne yapıyorlar diye endişelenme. Herkes kendi yolunda, yolculuğunda. Kendiki hayatının tadını çıkar. Başka birinin gerçekliği ile kendi hayatınızın gerçekliğini karşılaştırmayın.  Kafanızın ve kalbinizin içinde olanlar, bileğinizde ya da boynunuzda olandan daha fazla ışık saçar. İşinizi sevmek hayatınızın büyük bir parçası olacak. Sevginizi, aşkınızı gösterin. Çünkü sevmek herzaman kaybetmek ve hiç sevmemekten daha iyidir. İnsanlara sana nasıl yardım edilmesini istiyorsan, öle yardım et. Birşeyi yapmadan önce, eğer sana yapılsaydı nasıl olurdu diye düşün. Kişisel çıkarların için başkalarını incitme, daha çok paylaş.

Sölemek istediklerimden ne anlayacağın sadece senin anlamak istediklerinle orantılıdır. Hepimizin aslında aynı sorunları, bir şekilde aynı dertleri var. Kendi hayatınızı bir nebze olsun daha kolay yaşamak istiyorsanız, öncelikle negatif insanlar ile uğraşmayı bırakın ve kendi yolunuza bakın.

Saygılar!