Kendi değerinizin farkında mısınız yoksa bu değeri sizin için başkalarının belirlemesine izin mi veriyorsunuz? Hedefleriniz doğrultusunda yaşamak ve başarıya ulaşmak için ilk olarak kendinize verdiğiniz değeri yükseltin.

Kendi değerini ölçemeyen insanlar, potansiyellerine ender olarak erişebilirler. Gerekli riskleri almazlar, kendilerini suçlamaktan hoşlanırlar, başkalarına güvenmezler ve kendilerine önlerde gereksinim duyulduğunda arkada kalırlar. Kendinize verdiğiniz değeri yükseltebilir misiniz?

Olumlu düşünmeye çalışın. Düşüncelerini değiştirebilirsen hayatını değiştirirsin. Kendinize saygınızın azlığı sonucunda verdiğiniz kayıpları tersine çevirmek için herşeyi yapabilecek kadar çok öfke biriktirin. Var olan durumunuzun yol açtığı korkunç geçen bir tek güne dahi katlanmayın. Derinlere kök salmış dini bir inancınız var ise ondan yararlanın. Birçok din, inanç sahiplerine kendilerine verdikleri değeri geliştiren içsel bir güç sağlar.

Çevrenizdeki diğer insanları eğitin. Onlara hayatlarını gelişterecek bir şeyler öğretin. Onlara hizmet edin. Kendi kendilerine ulaşamayacakları amaçlarına erişebilmeleri için onlara yardım edin. Başarmaları için onlara destek olun, güç verin. Bunun sonucunda oluşan kendi içsel gelişiminizi izleyin. Kişisel gelişiminiz için üç amaç belirleyin. Her günün başlangıcında kendinize “Bugün amaçlarım için neler yapacağım?” diye sorun. Belirlediğiniz amaçların takibi ve erişiminin, sizin kendinize dair anlayışınızı daha yüksek bir düzeye çıkarmasına izin verin.

Son aylardaki en önemli başarılarınızın bir listesini yapın. Bu listeyi inceleyin. Belki hiçbiri Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyebilir, ama siz başkalarının hayatında bir fark yarattınız.

Görüşlerine saygı duyduğunuz birisiyle kendinize ne kadar az değer verdiğinizi konuşun. Bu insan size ne kadar değerli olduğunuzu söylediğinde bir şoka hazır olun. Şu soruları cevaplayan bir yazı yazın: Hangi hayat deneyimleri kendinizi küçük görmenize neden oldu? Bu şekilde hissetmekle ne bedel ödüyorsunuz? Bu sizi ne kadar geri çekiyor? Olanlarla ilgili bir değişiklik yapmak için yeterince kızgın mısınız? Planınız nedir? Ne zaman başlayacaksınız??? Kendi değerinizi siz belirleyin. Çünkü değerlisiniz!

Başarınıza

 

At üzerinde komik göründüğünüzü düşünüyorsanız, bir süvari alayına liderlik yapamazsınız. -John Peers