Yaşadığınız hayattan mutluluk duyuyor musunuz?

Hayatımızdaki en önemli hedeflerden biri mutlu olmaktır. Eğer sizin için mutlu ve başarılı olmak bir hedef değilse yanlış yerdesiniz. Bu yazımda başarılı, mutlu bir hayat sürmek için neler yapmamız gereketiğinden bahsetmek istiyorum.

Yüzyıllar boyunca insanlığın çözmeye çalıştığı en önemli kavramdır ‘mutluluk’. Tüm dinler, felsefeler çağlar boyunca insanların nasıl daha mutlu bir hayat süreceklerini, mutluluğu nasıl bulacakları konusunda yol göstermeye çalışmıştır. Peki bizim mutluluğumuz hangi etkenlere bağlı? Mutlu olmak için başkalarını mı bekliyorsunuz? Eğer öyleyse kötü bir haberim var. Sizden başka kimse sizin mutlu bir hayat yaşamanızı sağlayamaz.

Mutlu olmak kişisel bir arzudur. Çoğu zaman tutum ve davranışlarımızın arkasında bulunan motivasyon etkenimizdir. Maddesel birikimlerden ziyade ruhsal ve duygusal bir kavramdır. Peki yaşamımıza nasıl daha çok tatmin, neşe, sevinç getirebiliriz?

mutluluk

Başarılı olmak mı yoksa mutlu olmak mı? Hangisini tercih edersiniz? Çoğu insan maddesel olarak tatmini, başarı ya da mutluluk olarak  ele alabilir. Fakat maddesel olarak herşeye sahip olup mutsuz olmanız, bir birey olarak gerçek potansiyelinize ulaşamamanız; yani başaramadığınız anlamana gelmektedir. Öyleyse burdan çıkarılacak şey, hayattaki başarı ölçümüz aslında mutluluğumuza ulaşmada kullandığımız becerimizdir. Mutluluğun yerini hiçbir şey alamaz.

Hemen hemen herkesin yaşamında farklı hedefleri olabilir. O hedefi başardığınız zaman herşey biter mi? Her konulan hedefin arkasında başka bir hedef olduğunu, sonrasında başka başka hedefler olduğunu unutmayalım. Peki ne zamana kadar bu böyle sürer? İlk motivasyonumuz etkenimiz olan, bizi bişiler yapmaya iten en güçlü arzuya kadar. Bu, mutlu olma arzusundan başka bir şey değildir. Gerçekten mutlu olmanız için ilk olarak kendinizi disipline etmeniz, kendinize hakim olmanız ve duygu ve düşüncelerinizi kontrol edebilmenize bağlıdır. Bir bakıma kendinize bir ‘özdenetim‘ uygulamalısınız.  Gerçekten mutlu olmak için tamamen hayatınızın kontrolünün sizin elinizde olduğunu hissetmeniz gerekir.

Hayatınızın kontrolü neden bu kadar önemlidir? Kendi yaşamınızın kontrolü elinizde değil, başka bireylere veya başka faktörlere bağlıysa, mutluluğunuz başkaları tarafından kontrol edildiğiniz  ölçüdedir. Eğer kendi hayatınızın kontrol edebildiğini hissettiğinizde ise mutlu olmanız kaçınılmazdır. Çoğu psikolog buna ‘kontrol odağı’ der.  İçsel olarak kontrol odağımız, yani mutluluğumuz; bir takım dış faktörlerin odağı, yani mutsuzluk arasındaki farktan ibarettir. Bir bakıma mutlu olmak sizin tercihinizdir. Kontrol sizdedir.

Kendi kararlarınızı vermeye, hayatınızın kontrolünün sizin elinizde olduğunu kavramaya başladığınız zaman içsel olarak bir kontrole sahip olursunuz.  Bu içsel kontrol kendinizi daha güçlü hissetmenizi ve daha mutlu olmanızi sağlar. Hayatınıza bir amaç kazandırır. Diğer taraftan, hayatınızın sizin kontrolünüz altında olmadığını ve yaşamınızı yöneten dış faktörlere bağlı olduğunu hissettiğinizde ise  ‘dışsal kontrol‘ yönlendirmesine bağlı kalırsınız.

Örnek olarak çalıştığınız işte, patronunuz tarafından kontrol ediliyorsanız, eleştiriliyorsanız, işinizi kaybetmek gibi bir lüks içinde değilseniz stres ve korku yaşamanız çok yüksektir. Doğal olarak bu korku ve stres yaptığınız işi doğru yapmamanıza sebep olabilir.  Hatta işvereninizin sizi kovması için gerekli altyapıyı oluşturmanız anlamına bile gelebilir.

Kötü bir evliliğiniz ya da ilişkiniz olabilir. Kendinizi kurtaramadığınızı hissetmeniz çok normal. Bitmek bilmeyen faturalar, borçlar, krediler veya hayat standartınızı koruma içgüdüsü ile kontrol altında olabilirsiniz. Fiziksel olarak, eğitimsizlik olarak birçok dış faktöre bağlı olduğunuzu hissedebilirsiniz. Çoğu insan geçmişleri tarafından kontrol edildiğini de düşünebilir. Ve bu durumları değiştiremeyeceklerini, yapabilecekleri bir şey olmadığını düşünürler. “Ben buyum, ben böyleyim” diye düşünerek kendi kişilikleri tarafından kontrol edilirler. Bu bir kaçıştır. Mutlu olmak ve istedikleri hayatları yaşama adına değişiklik yapmaktan, sorumluluk almaktan, disiplinden ve irade gücünden kaçmaktır.

Bugün yaşadığınız hayatın tüm sorumluluğunu almanız kontrol odağınızı değiştirmenin temel noktasıdır. Aldığınız kararların, hayatınızda bulunduğunuz durumun tek sebebi sizsinizdir. Bunu anlamaya ve kabul etmeye çalışın. Bulunduğunuz durumdan memnun değilseniz, ne yapmanız gerektiğini öğrenin ve ne gerekiyorsa yapın; mutlu olmadığınız ne varsa bunu değiştirmeye özen gösterin.  Kendinizi, düşüncelerinizi, davranış ve tutumlarınızı disipline edin.

Mutluluk bir amaç değildir. Mutluluk bir seçim; sevdiğiniz insanlar ile yaptığınız, keyıif aldığınız şeyleri yaparken yaşanan, hissedilen eşantiyon bir üründür. Ne zaman ki kendinizi sizin için önemli olan bir hedefe doğru hareket ettiğinizi hissetmeniz sizin mutlu olmanızı sağlar. Bunun yanında yaşanan kişisel gelişim hissi, memnuniyet ve tatmin olma ile birleşir.

Nasıl bir yaşam hayal ediyorsunuz?

Kendinizi güçlü ve mutlu hissetmek için, hayal ettiğiniz hayatın doğrultusunda ilerlemeye kendinizi koşullandırmanız ve kendinizi disipline etmelisiniz.  Oluşabilecek tüm engelleri ve zorlukları aşmanız size güç kazandıracaktır. Böylelikle kendinize olan saygınız, güveniniz artar, ideallerinize yakınlaşmanız sizi mutlu eder. Kendi kendinize oluşturacağınız öz disiplin, sizi yaşamak istediğiniz hayata daha yakınlaştıracak ve mutlu edecektir. Bu öz disiplini günlük alışkanlıklarınıza uygulamak için kendinize şu soruları sorun:

  • Yaşamınızda en mutlu olduğunuzu hissettiğiniz alan neresidir?
  • Hayatınızın hangi alanlarında kontrol sizde? Bu alanları nasıl genişletebilirsiniz?
  • Hangi alanlarda başkaları tarafından kontrol ediliyorsunuz? Bu alanları nasıl yok edebilirsiniz?
  • Size kişisel olarak mutluluk veren aktiviteler nelerdir? Bu deneyimlerden aldığınız mutluluğu arttırmak için neler yapabilirsiniz?
  • Kendinizi mutsuz hissettiğiniz, keyif almadığınız noktaları belirleyin. Bu mutsuzluk hissini ortadan kaldırmak için hemen yapılabilecek şeyler nelerdir?
  • Mutlu olmak” kavramını kendinize göre tanımlayın. Sizin için mutluluk ne anlama geliyor? Gerçekten mutlu olmak için ne yapmalısınız?

Mutlu olmak bir tercihtir: verdiğiniz kararlar doğrultusunda SİZİN seçiminizdir. Her alanda, her zaman, yaşamınız boyunca, sürekli bir şekilde, bir öncekinden daha fazlasını yapmaya, daha fazla olmaya, büyümeye, gelişime, daha fazla çabalamaya çalışmaktır. Unutmayın, gerçekte ne istediğinizi ben bilemem. Gerçekten  olmanız gereken kişiye; ulaşmak istediğiniz şeye yaklaştıkça uzun, sağlıklı ve MUTLU olmanın yaşamanın daha kolay bir yolu olduğunu hissedeceksiniz.

Başarınıza

 

Hiçbir at koşum takilmadan bir yere varamaz. Hiçbir buhar ya da gaz, sıkıştırılıncaya kadar yürütmez. Hiçbir çağlayan, kanaldan geçmeden enerjiye ve ışığa dönüşmez. Hiçbir hayat odaklanmadan, adanmadan, disipline edilmeden, mutheşem gelişim göstermez.  – Harry Emerson Fosdick