Ne kadar sağlıklı yaşıyoruz?

Gelin hep beraber günümüz gerçeklerinden söz edelim. Sanayi devrimi ile başlayan çalış-kazan-harca dönemi sona erdi. Büyüklerimiz bu döngü sonunda öncelerden para biriktirebiliyorlardı, şimdi ise durum çok daha farklı. Toplum olarak daha çok tüketmeye, daha çok borçlanmaya doğru yol almaktayız. Türkiye’nin gerçekleri; ticaret tıkanmış durumda ve kredilerle yaşamaktayız. Her geçen gün daha da yoksullaşmaktayız.  Neredeyse hemen herkesin kredi kartı borcu bulunmakta ve bu git gide artarak devam etmektedir.

Zaman ilerliyor. 2000’li yıllara gireli çok oluyor fakat değişen bir şeyler yok mu?  Sanayi çağında olan çoğu şey artık doğru değil ve  bu değişime ayak uyduramıyan kişilerde daha çok fakirleşmekteler. Zaman bilgi çağı. İnternet ile birlikte, bilgiye çok süratli bir şekilde ulaşabiliyoruz. Bu yüzden bu zamanda “Bilgi en mutlak güçtür.” denilebilir.

Peki bu bilgiyi nasıl kullanmak gerekir? Hepimiz aslına bakarsak hayattan aynı bekletiler içindeyiz. Herkes  sağlıklı olmak, sevdiğimiz insanlar ile daha fazla vakit geçirmek ve varlıklı özgür bir yaşâm peşindeyiz. Bazı insanların sağlıkları ve varlıkları yerinde fakat istedikleri şeyleri yapacak zamanları yok ya da varlık ve zaman sahibiler fakat sağlık bakımından sorunlar yaşıyorlar. Yani hepsini bir arada elde edebilmek eskiye nazaran çok güç. Bilgi çağı ile birlikte olan değişimler toplumların yapısında, daha iyiyi, daha sağlıklıyı ve insana değer veren bir yapıyı ön plana çıkardı. Bilgiden yararlanmak, pozitif yönleri bulmak ve doğru amaçlar doğrultusunda kullanmak her zaman gelişime doğru ilerlemek demektir.

Sanayi devrimi çevre kirliliğini getirdi. Sağlıksız koşullar, hastalıklar daha da çoğaldı. Artık yediğimiz şeyler ne kadar doğal? Yetiştirildikleri yerler ne kadar sağlıklı? Hangi koşullar altında saklandı? Bizler ne kadar sağlıklı yaşıyoruz ve nasıl besleniyoruz?  Dünyada kalp krizinden ölüm vakaları yılda 18 milyonu geçmiş durumda. Kanser, diabet gibi hastalıklarda cabası. Bunların önüne geçmek  için ilk olarak bilinçlenmek ve hastalıklara sebep olacak nedenleri ortadan kaldırmak gerekmektedir.

Herkese daha sağlıklı özgür bir yaşam dilerim!