Öğrencilik zamanlarında derslerde/sınavlarda, sonradan iş hayatında, aslında yaşamımızın her alanında “odaklanma” başlı başına bir sorun. Kimileri kafayı boşaltmanın çare olduğunu düşünür. Bazen ise uykusuzluğa suç atılır. Ayrıca çıldırtan aromalı bir bitki çayı içilebilir. Kimisi oluruna dahi bırakır. Süper odaklanıyorum derken gerekli olan zamandan da olunabilir. Benim tavsiyem ise kendi odaklanmanızı korumanız yönünde.

Bir işi yaparken verimliliği arttırmak, odaklanma sorununu çözmekle başlar. Odak noktanızı korumak, önemli iş ve aktivitelerinizde sorumluluklarınız doğrultusunda çalışmaya devam etmenize yardımcı olur. Odaklanma sorununuzu çözmek ve odaklanmanızı korumak için kendinize sormanız gereken bazı sorular vardır:

  • Ben niçin maaş alıyorum? Tam olarak hangi iş için alındım? Benden ne gibi neticeler bekleniyor?

Bu soruya yanıt verirken başkalarıyla konuşun. Patronunuza sormaktan çekinmeyin. Önemli olan şey bu soruya verdiğiniz yanıt konusunda kendinize açık ve net olun.

  • Yaptığım işler, buluduğum pozisyonda benden beklenen önemli neticeler neler? Sonuç alacağım önemli noktalar neler?

Herhangi bir işte genelde 5 ile 7 önemli sonuç noktası bulunur.  Sizin için önemli olanları belirlemeniz ve sonrasında gün boyunca bu bölümlerde çalışmanız önemli bir kriterdir.

  • Yaptığım işler içinde en değerli aktivitelerim neler? Kendime ve şirketime hangi aktiviteler en yüksek değeri katıyor?

Herkesin bir işe katkıda bulunurken değerli temel vasıfları bulunur. Sizin için bunlar neler?

  • Eğer bir işi çok iyi yaparsam, gerçek bir fark yaratabilirsem, bunlar neler olabilir? Sadece benim yapabileceğim neler var?

Bir düşünmenizi rica ediyorum. Eğer siz yapmazsanız, yapılmayacak. Tek bir yanıt. Eğer yaparsanız,  ama iyi yaparsanız işinizde ve hayatınızda büyük bir fark yaratacak ne var? Sadece sizin yapabileceğiniz bir şey kesinlikle vardır.

  • Şimdi, şu anda zamanımı en iyi şekilde nasıl değerlendirebilirim? 

Günümüzün her saniyesi için bu sorunun bir yanıtı vardır. Önceliklerimizi belirlemek ve gecikmelerimizi önlemek için bu soru çok önemlidir. Kendi yaşamınızı kontrol etme ve en yüksek öncelikli işlerinizi belirleme beceriniz, zekanız ve etkinliğiniz için kilit ölçü bu sorudur.

 

Önceliklerinizi belirlemek, zamanınızı iyi kullanmaktır. Bunun için bu önceliklere sadık kalmaya özen göstermelisiniz. Yaşam kaliteniz, hedefleriniz ve sizinle aranızda olan şey, her zaman var olacak bazı sorunlar ve aşılması gereken zorluklar olacaktır. Günlük yaşamın genel sorunlarını etkili biçimde çözme beceriniz inanılmaz etkiler oluşturabilir.

Başarınıza

 

Asla her şeyi yapmak için yeterli zaman yoktur, ama en önemli şeyleri yapmak için hep yeterli zaman vardır.