Kendine güven ve inan

Özgürlük için hedefler koymak gerekir. Hayattaki kedi fare oyununa kendimizi öylesine kaptırmışızdır ki, nasıl kaçacağımızı dahi  bilemeyiz. Ama hep daha iyi bir yol vardır. Kaçmanın, vizyon sahibi olmanın tam zamanı. 21. yüzyıl bilgi çağı. Bilgiyi kullanmak ve paylaşmak eskisinden çok daha kolay.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de işsizlik oranı her geçen yıl artmakta. 2013 yılı itibariyle TUİK verilerine göre işsizlik Türkiye”de  %8.8 seviyesinde. Binlerce insanımızın iş gücü, hergün çalışacak yer bulamadığı için bekliyor.

Günümüzde insanların çoğu, hep şikayet ettikleri, sevmedikleri işlerine gitmek için sabah erkenden alarmla birlikte uyanır, işe gitmek için trafikte saatlerce vakit harcarlar. Kimileri aslında bu yüzden haftanın altı günü çalışır denilebilir. Umutsuzluk içinde, tüm günlerini, haftasonunda yapacakları şeyleri hayal ederek geçirirler. Ne yapmak istediklerini, görmek istedikleri yerleri düşünür dururlar. Kendi istek ve arzularını düşünürler. Bana kalırsa asıl problemde burda.

Özgürlüğümüzden vazgeçiyor olmamız aslında en büyük sorundur. Hayallerimizden vazgeçtiğimiz zaman, rutin işler ile öylesine meşgul oluruz ki, kendi hayatımızı nasıl şekillendireceğimizi unuturuz. Zamanımızı hep para kazanmak için harcarız. Ama çoğu zaman sonunda yine de her ikisine birden sahip olamayız. Ne zaman ne para..

Daha sonra tüm çabanı bu hedeflere yoğunlaştırmak için seni heyecanlandıran yeni birşeyler bulmalısın. Hayalini kurduğun, kalp atışlarını hızlandıracak şeyler. Mesela yaşamak istedigin evi düşün. Senin için önemli olanlara daha çok vakit ayırabildiğini düşün. Patronunu kov ve kendi işine başladığını düşün. Kendi hayallerini kurgulamak sana kalmış. Hayatını kendi kurguna göre yaşa! Bunu okuyorsan geç kalmış değilsin.

Başarınıza,