Sağlıklı bir yaşam için doğru beslenmeliyiz.

Herkese merhaba. Öncelikle belirtmeliyim ben ne doktorum ne sağlık uzmanıyım ne de şifacı. Daha sağlıklı ve uzun ömürlü yaşamak için edindiğim bilgileri paylaşmak istiyorum. İnsan bedeni eşsiz bir yapıdır.  Bedenimizdeki her atom sanki bilinçle doldurulmuş gibidir. Her hücremiz aslında bir bilgi deposudur.  İnsan vücudu ile ilgili tüm bilgiler hücrelerimizde saklıdır.  İnsan hayatıyla ile ilgili tüm ayrıntıların bulunduğu eşsiz kütüphanelerdir.

Peki vücudumuz nasıl işler? Nelere ihtiyaç duyar? Vücudumuzu bir araba motoru gibi düşünmeliyiz. Arabamız nasıl yakıta ihtiyaç duyuyorsa vücutlarımızında her gün gerekli gördüğü temel hammadde ihtiyaçları bulunmaktadır.  Peki nedir bu ihtiyaçlar? Bunları nasıl elde edebilir, nasıl daha sağlıklı bir şekilde beslenebiliriz?Daha sağlıklı yaşam için vücudun alması gereken tabiri caizse yakıt takviyeleri neler olmalıdır? =)

Türkiye şartlarına bakacak olursak,  geçmiş dönemlerde  daha doğru beslenildiğini söleyebiliriz. Şimdi ise teknolojinin ilerlemesiyle birlikte, dünya standartlarında yaşıyorum derken, büyük şehirlerde yaşamanın getirdiği zorluklar ve kalabalık nüfus artışından kaynaklanan sebeplerden dolayı artık çok doğru beslendiğimiz söylenemez. Bugün aslında kötü beslendiğimiz bir gün. Yarın bugünden çok daha kötü olacak. Çünkü  tüketim toplumu haline gelmemiz, her geçen gün obeziteyi arttırmakta ve doğru beslenme şartlarını güçleşleştirmektedir.

Vücudun sağlık düzeyini koruyup hastalıklara karşı, daha dinç olmak yaşam kalitemizin artması demektir.  Yaşam kalitemize önem veriyorsak, yediğimiz gıdalarında kalitesine dikkat etmeli, beslenme alışkanlıklarmızı düzeltmeliyiz.  Gıdaların kalitesi her geçen gün kötüye gitmekte; 30 yıl evvel yediğimiz elmadan aldığımız vitamin ile bugünlerde yediğimiz elmadan aldığımız vitaminin aynı olmasını beklemek çok güçtür. Gün geçtikçe kalitesiz gıdalara yöneliyor ve kalitesiz bir yaşama doğru ilerliyoruz. Yaşam tarzımızin değistiği gibi beslenme alışkanlıklarımızda değişiyor.

Peki bundan sonra felsefemiz ne olmalıdır? Doğru beslenme nasıl olmalıdır? Sizlere tavsiyem bilinçli, dengeli ve doğal bir beslenme şekline geçmeniz. Günümüzün şartlarında bunlar çok mümkün olmadığı için gıda takviyeleri almak gereklidir. Gıda takviyeleri vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminlerini geri kazandırır. Hastalıklara karşı vücudu daha direçli kılar. Yaşam kalitemizi arttırır. Unutmayın, en iyi tedavi hastalıklara yakalanmadan önce yapılan tedavidir.

Sağlığımız herşeyden önce gelir

Özetlemek gerekirse, her insan için günlük alması gereken  besin değerleri bellidir.Dünyada milyonlarca insan gıda takviyeleri kullanmakta ve daha kaliteli, sağlıklı yaşam sürmektedir. Doğal formda olan gıda takviyeleri kullanmak bize kaliteli, mutlu ve uzun bir yaşam kazandırır.

Sağlığınıza!