Türkiye’de E-Ticaret

İnternet kullanımının ve internet sitelerinin çoğalması Türkiye’de yeni ticaret şekillerinin çıkmasına, elektronik ticaretin son zamanların en büyük pazarı olmasına zemin hazırlıyor.

Günümüzde internet kullanıcılarının sayısı günden güne artmaktadır. Buna bağlı olarakta talepleri karşılamak üzere yeni web siteleride aynı hızla artıştadır. İnternetin sunduğu bu büyük pazar, elektronik ticaret (e-ticaret) iş hacmini buna bağlı olarak büyütmektedir.

İnternet kullanımı ile elektronik ticaretin hacmindeki bu artış dünyanın genelinde ki ticaret anlayışını hızla değiştirmektedir. İnternet yeni iş fırsatlarıyla, ülkelerin bu yeni ekonimiye geçişlerini hızlandırır. E-Ticaret ve geleneksel anlamdaki ticaret alanında olan gelişmeler girişimciliği ayrı bir boyuta taşımış olup, internetin her gün daha hızlı bir şekilde büyümesi ve gelişmesi yeni girişimciler içinde yeni fırsatlar sunmaktadır.

Otoritelere göre, internet ve elektronik ticaret konularında 20 milyon yeni iş fırsatı olduğu tahmin ediliyor.Elektronik ticaret pazarının ülkemizde daha emekleme döneminde olmasına rağmen, küreselleşen dünya ile birlikte ciddi bir potansiyel olduğunu söyleyebiliriz. Ülkemize baktığımızda geleneksel ticaret ile elektronik ticaretin ilişkisini, bir çok AVM internet üzerinden satış yapmaya başlamıştır. Bu internetten satış yapan, satış kurumlarının, elektronik dükkanların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Bunların sayısıda her geçen gün artmaktadır. Büyük alışveriş merkezleri dışında bazı kurumsal bankalar, basın konularında öncü kuruluşlar e-ticaret alanında ki yatırımlarını hızlandırmıştır.

Ticaret yapmak isteyen herkes, bunu düşünen şirketler,kurumlar e-ticaret pazarının büyümesini göz önünde bulundurmalıdır. İnternet sayesinde girişimciler yeni nesil ticaret ile, ulaşamayacakları yeni kitlelere; yeni pazarlara ulaşmaktadır. Bu yeni pazarı kullanan milyonlarca kişi hayatlarının büyük bir kısmında interneti kullanmaktadırlar. İnternet kullanımında ve e-ticaret alanında coğrafi bir alan yoktur. İletişim konusunda internetin hızı, güven ve ucuzluk pazarlama stratejileriyle birleştiğinde, global bir ticaret modeli ile çok büyük kâr oranlarını beraberinde getiriyor. Özellikle teknoloji alanında ki gelişmeler internet ve sağladığı imkanlar ile mevcut iş imkanlarıda büyüyecektir. Pazarlanan ürünlerin, hizmetlerin daha fazla kitleye ulaşması dışında internet, satışı ve reklamı daha kolaylaştıracaktır. İnternet sayesinde ürünler/hizmetler/servisler daha efektif bir şekilde kullanılacaktır.

İnternet ve elektronik ticaret yeni iş kurmak isteyen kişilere, mevcut işletmelere büyük fırsatlar sunmaktadır. Dünyada e-ticaret hacmi her geçen gün artmaktadır. Bu bağlamda internette yapılacak bir sürü iş, para kazanmak isteyen, yeni girişimciler için çok büyük bir pazar olduğunu unutulmamalıdır.

Yeni nesil ticarete!